Kontakta oss

Mejla oss

finansinspektionen@fi.se eller fornamn.efternamn@fi.se

Registraturenfinansinspektionen@fi.se

Så mejlar du krypterat

Ring oss

Växel: 08-408 980 00, Fax: 08-24 13 35

Presstjänst: 070-300 47 32 (ej sms) Presskontakt 

Registraturen: 08-408 983 50, vardagar kl. 9–16.30

För begäran om allmän handling går det bra att mejla till finansinspektionen@fi.se

Klagomål på företag och frågor från konsumenter/kunder/investerare:

  1. Konsumenternas Bank- och finansbyrå/ Konsumenternas Försäkringsbyrå, telefontid kl. 9.00-12.00, telefon 0200-22 58 00, www.konsumenternas.se
  2. Finansinspektionen, vardagar kl. 9.00– 11.00, via växeln 08-408 980 00, finansinspektionen@fi.se

Tipsa FI – Visselblåsare

FI tar emot tips om brott mot regler på finansmarknaden.  

För finansbranschen

Söka tillstånd eller anmäla ett ärende:
Mejla din ansökan/anmälan till finansinspektionen@fi.se

FI:s innovationscenterinnovationscentret@fi.se

Frågor om prospekt: 08-408 981 85, vardagar kl. 9–11, prospekt@fi.se
Inloggning till Prospektwebben i Rapporteringsportalen

Frågor om rapportering: Frågor från företag och rapporteringsskyldiga personer. 08-408 980 37, vardagar kl. 9–11, rapportering@fi.se

Besök oss

Öppettider: Receptionen är öppen vardagar kl. 8.30–17.00.
Dagar när FI har stängt

Besöksadress:  Brunnsgatan 3 i centrala Stockholm

Närmaste tunnelbanestation är Östermalmstorg, uppgång Stureplan.
Närmaste parkeringsgarage finns på parallellgatan David Bagares gata 5–7.

Brev och bud till FI kan endast lämnas när receptionen är öppen. Lämna material till FI

Postadress: Finansinspektionen, Box 7821, 103 97 Stockholm

Betala

Organisationsnummer: 202100-4235

Bankgiro818-3790, 819-0175 (båda förutsätter att man fått faktura från oss med ett OCR-nummer) och 5050-6922 (kräver inget OCR-nummer).

Betalning från utlandet: Använd vårt kontonummer (IBAN) SE3312000000012810104549 hos Danske Bank med BIC-kod DABASESX.

Skicka e-faktura

FI:s organisation

Generaldirektör

Erik Thedéen

Biträdande generaldirektör
Susanna Grufman

Generaldirektörens sekreterare
Jennie Westerberg, jennie.westerberg@fi.se

Styrning och verksamhetsstöd

Verksamhetsområdeschef och biträdande generaldirektör
Susanna Grufman, susanna.grufman@fi.se

Biträdande områdeschef
Kati Hedberg, kati.hedberg@fi.se

Dokumentation
Kristian Gunnfors, avdelningschef, kristian.gunnfors@fi.se

Ekonomi
Ewa Wallestam, ekonomichef, ewa.wallestam@fi.se

Hr
Karolina Lirón Källåker, Hr-chef  karolina.lironkallaker@fi.se

Rapportering
Ann-Louise Ulvenvall, avdelningschef,  ann-louise.ulvenvall@fi.se

Stöd och säkerhet
Mikael Holmer, avdelningschef,  mikael.holmer@fi.se

Bank

Verksamhetsområdeschef
Karin Lundberg, karin.lundberg@fi.se

Biträdande områdeschef
Per Nordkvist, per.nordkvist@fi.se

Bankanalys och policy
Stefan Palmqvist, avdelningschef, stefan.palmqvist@fi.se

Bankrätt
Martina Jäderlund, avdelningschef,  martina.jaderlund@fi.se

Banktillsyn
Caroline Rygaard, avdelningschef, caroline.rygaard@fi.se

Finansiella risker
Magnus Eriksson, avdelningschef, magnus.eriksson@fi.se

Operativa risker
Åsa Thalén, avdelningschef,  asa.thalen@fi.se

Ekonomisk analys

Chefsekonom
Henrik Braconier, henrik.braconier@fi.se

Biträdande chefsekonom
Henrik Braconier, henrik.braconier@fi.se

Finansiell stabilitet
Johan Berg, avdelningschef,  johan.berg@fi.se

Makroanalys
Magnus Karlsson, avdelningschef, magnus.karlsson@fi.se

Försäkring

Verksamhetsområdeschef
Åsa Larson,  asa.larson@fi.se

Biträdande områdeschef
Per Griberg, per.griberg@fi.se

Försäkringsrätt
Sophie Degenne, tf avdelningschef, sophie.degenne@fi.se

Försäkringstillsyn
Bertil Sjöö, avdelningschef,  bertil.sjoo@fi.se

Risktillsyn försäkring
Ellinor Samuelsson, avdelningschef,  ellinor.samuelsson@fi.se

It

It-chef
Mats Eklund, verksamhetsområdeschef It, mats.eklund@fi.se

Biträdande it-chef 
Stefan Sundman, Biträdande verksamhetsområdeschef It , stefan.sundman@fi.se

It-förändringsledning
Jenny Larsson, avdelningschef jenny.larsson@fi.se

It-drift
Linus Almblad, avdelningschef, linus.almblad@fi.se

It-utveckling
Peter Arvidson, avdelningschef, peter.arvidson@fi.se

Juridik

Chefsjurist
Eric Leijonram, eric.leijonram@fi.se

Tillstånd
Anna Cederberg, avdelningschef,  anna.cederberg@fi.se 

Kommunikation

Kommunikationschef
Annika Zervens, annika.zervens@fi.se

Press
Victoria Ericsson, biträdande kommunikationschef,  victoria.ericsson@fi.se
Susan Vo Bergqvist, pressekreterare, susan.vobergqvist@fi.se

Konsument
Lars Malmström, avdelningschef,  lars.malmstrom@fi.se

Webbplatsen
webbredaktionen@fi.se

Marknader

Verksamhetsområdeschef
Malin Omberg, malin.omberg@fi.se

Biträdande områdeschef
Johanna Fager Wettergren, johanna.fagerwettergren@fi.se

Infrastrukturtillsyn
Andreas Heed, avdelningschef, andreas.heed@fi.se

Kapitalmarknadsrätt
Clara Ahlqvist, avdelningschef, clara.ahlqvist@fi.se

Marknadsanalys
Klas Granlund, avdelningschef, klas.granlund@fi.se

Marknadstillsyn
Maria Samuelsson, avdelningschef, maria.samuelsson@fi.se

Uppförandetillsyn
Daniel Gedeon, avdelningschef, daniel.gedeon@fi.se

Senast granskad: 2021-09-10
Laddar sidan